Czym jest NFT?

Agnieszka Jaworska
Agnieszka Jaworska

1 min

Web3, czyli historia pisze się na naszych oczach

Obecnie żyjemy wczasach globalnego ruchu technologicznego, który określany jest mianem przejścia web2 do web3, czyli immersyjnego Internetu (3D). To zupełnie nowa historia. Trochę jak różnica między Instagramem (2D) a VR (3D). Czujesz to?

Zmiana ta poruszyła globalne marki (Gucci, Balenciaga, Nike), gigantów technologicznych (Amazon, Apple, Facebook), celebrytów (Paris Hilton), muzyków (Snoop Dogg, Rihanna), fanów, artystów, zwolenników NFT, technologii blockchain czy cryptowalut na całym świecie. 

Uważa się, że ruch ten przyciągnął najznakomitsze i najzdolniejsze umysły. Web3 to mindset. Tu społeczność jest na pierwszym miejscu (‘community first’), liczy się prawdziwa własność cyfrowa (‘true digital owenership’), dzięki technologii blockchain i króluje gospodarka twórców (‘creators economy’).

O czym warto wiedzieć?

Ruch web3 i zdecentralizowany system oparty na technologii blockchain powstał w opozycji do skostniałego systemu bazującego na monopolu władzy i zasobów gigantów technologicznych takich jak: Google, Amazon, Facebook/Meta, Apple, którzy w tej chwili kontrolują rynek pod różnymi względami np. ekonomicznymi, reklamy czy dostępu i przepływu (wrażliwych) danych, i wielu innych. Podobnie jak Bitcoin powstał w opozycji do systemu bankowego, tak Ethereum do softwere’u technologicznych gigantów.

Dlaczego to jest interesujące?

Dzięki tej nowej technologii możemy wyjść poza koło „bogaci się bogacą” i bazując na nowych fundamentach i wartościach tworzyć nowy porządek świata dla przyszłych pokoleń. To jest moment, w którym żyjemy tu na Ziemi i to jest naprawdę ekscytujące!

Czym różni się web2 od web3?

Web2 to Internet (2D), który umożliwia nam swobodną komunikację w dobrze znanych mediach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram czy YouTube. To dzięki niemu w bardzo prosty sposób możemy komunikować się z ludźmi na całym świecie, tworzyć kontent i udostępniać go innym. Jednak nie zawsze tak było…

Przed erą web2, w której królują social media, influencerzy i profile znanych marek mogliśmy korzystać z Internetu w dość ascetycznej formie tj. za pomocą skrzynki mailowej i wyszukiwarki. To była tak naprawdę cała komunikacja w web1.  Zabawne? Do pewnego stopnia.

Widzimy zatem, że doświadczyliśmy głębokiej zmiany w technologii i podejściu web1 do web2, co przełożyło się znacząco na sposób naszego komunikowania się, prowadzenia biznesu czy samego lifestyle’u.

Aktualnie doświadczamy kolejnego skoku innowacyjnych rozwiązań i tylko od naszej kreatywności zależy, co z tym zrobimy. Web3 daje ogromne możliwości tworzenia zaangażowanej społeczności i projektów, które mogą zmienić nasz świat pod każdym względem.

Co mam na myśli?

Wyobraź sobie, że twoje NFT (‘digital asset’) pozwala Ci na to, aby czerpać zyski z jego posiadania, bo kupiłeś je za $200, a teraz jest warte $1,5M+ (pasive income), a przy okazji wspierasz niezależnego artystę z trzeciego świata, którego dzieci za pomocą nowych technologii (AR/Snap) tworzą kontent i udostępniają go w social mediach i dzięki temu projekt wciąż zyskuje na popularności, a jego społeczność rozrasta się, co pozwala na pomoc na większą skalę (…)

To tylko jeden przykład, jak możemy używać NFT do zmiany świata, gospodarki i świadomości tego, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy w tym globalnych ruchu.

W wirtualnym świecie nic nas nie ogranicza (poza samą technologią), więc wszystko o czym pomyślisz jest możliwe.

Sprawdź również

Top