NFT: Klucz do Metaverse?

Agnieszka Jaworska
Agnieszka Jaworska

1 min

Przy wyborze projektów NFT jednym z kluczowych elementów jest ‘utility’. W przypadku długoterminowych projektów bardzo często NFT staje się kluczem wejścia do Metaversu. Warto zatem przyjrzeć się i lepiej rozumieć, czym jest Metaverse.

Na całym świecie toczy się wielka dyskusja, o tym czym naprawdę jest metawers. Dołączyli do niej najznakomitsi filozofowie (David Chalmers), giganci technologiczni, globalne marki, celebryci, muzycy fani i twórcy na całym świecie. Dobrze jest wiedzieć, że to nie jest tylko Facebook/Meta, który na fali globalnego szumu przeszedł rebranding, ale globalny ruch napędzany rozwojem nowych technologii (Web3, blockchain, NFT).  

Obecnie jest wiele ścieżek, którymi możemy pójść, ponieważ jesteśmy na początku podróży do stworzenia tego nowego świata, który ukształtuje całą naszą rzeczywistość i przyszłe pokolenia. To ekscytujący czas, aby być tu na Ziemi właśnie teraz!

METAWERS NIE JEST UTOPIJNĄ WIZJĄ. TO DOŚWIADCZENIE ‘REALITY+’, WZBOGACONEJ RZECZYWISTOŚCI.

Dla wielu ‘digi-sapiens’ fascynacja wirtualnymi światami znana jest od dziesięcioleci.

Po raz pierwszy termin ‘metaverse’ został użyty przez Neala Stephensona w jego powieści ‘Snow Crash’, Zamieć z 1992 roku jako odzwierciedlenie zachowań w społecznościach internetowych.

Ready Player One, wyreżyserowany przez Stevena Spielberga, jest doskonałym przykładem tego, czego nie chcemy doświadczać jako kolektyw entuzjastów metawersu. W tym przykładzie metawerse jest rządzony przez system korporacji.

Wielu postrzega doświadczenie w metawersie podobnie do gier, prawdopodobnie dzięki szumowi takich platform cyfrowych, jak Fortnight, Roblox czy Zepeto. Jednak to doświadczenie nie definiuje metawersu.

JEST WIELE WARSTW, ABY ZROZUMIEĆ, CZYM NAPRAWDĘ JEST METAWERS.

#1 Żyjemy na fali ruchu technologicznego, przejścia z Web2 do WEB3, gdzie Internet jest IMMERSYJNYM DOŚWIADCZENIEM (3D). Dzięki technologii VR/AR podłączamy się do ekosystemu/platformy cyfrowej.

To doświadczenie stanie się coraz łatwiejsze wraz z rozwojem nowych technologii i miniaturyzacji różnego rodzaju urządzeń.

#2 Metawerse jest silnie powiązany z poczuciem obecności, bycia w chwili obecnej (TU I TERAZ), którego wspólnie mogą doświadczyć różni ludzie na całym świecie (rodzina, przyjaciele, współpracownicy, fani, klienci) podczas swoich aktywności (praca, edukacja, wydarzenia, styl życia i wiele innych).

#3 Metawerse jest napędzany przez ludzi, dla których prawdziwa cyfrowa własność (‘true digital ownership’), ekonomia twórców (‘creators economy’), społeczność (‘community first’), fan i zabawa są na pierwszym miejscu.

#4 Tematy Metawersu przez duże ‘M’ obejmują: immersyjny Internet, AR/VR, sztuczną inteligencję, ‘AI’, niewymienialne tokeny ‘NFTs’, technologię blockchain, kryptowaluty, cyfrową modę (‘digital fashion’), avatary, haptyczność, 5G, decentralizację (…)

#5 Jest jeden METAWERS czy są metawersy? Ten pierwszy nie ma (jeszcze) pełnej definicji w żadnym słowniku (!). Metawersy możemy do pewnego stopnia eksplorować poprzez platformy (Roblox, Sandbox, Fortnight), modę (Balenciaga, Nike, Gucci), przemysł muzyczny (Snoop Dogg), kosmetyczny (SK-II).

#6 Metawers ma ogromne niewykorzystane możliwości dla wszystkich… marek, branż, ludzi, artystów.

#7 Metawers to sposób myślenia. ‘Web2’ mindset nie jest w stanie stworzyć doświadczenia ‘Web3’. To przejście z 2D do 3D, immersyjnego Internetu.

#8 Metawers nie jest pojedynczym wirtualnym światem, ale systemem immersyjnych światów wirtualnych (Decentraland, Horizon Worlds).

CZY PRZYSZŁOŚĆ W WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI (VR) TO PRAWDZIWY ŚWIAT?

Z mojego punktu widzenia (szczególnie w czasie obowiązywania lockdownów, społecznego dystansu) jest to obecnie integralna część doświadczenia w świecie rzeczywistym, REALITY+ tzw. wzbogacona rzeczywistość.

Tam ludzie chętnie spędzają czas, spotykają się, odkrywają swój potencjał (edukacja, praca, sztuka) w zdecentralizowanym ekosystemie (‘decentralized ecosystem’) opartym na prawdziwym posiadaniu (‘true digital ownership’), zaangażowaniu społeczności (‘community first’) i zabawie, jednocześnie tworząc cyfrowe zasoby (‘digital assets’) z dużą łatwością i przy wsparciu kryptowalut, transakcji NFT i blockchain.

Ten „przyszły świat” istnieje już teraz do pewnego stopnia, szczególnie w USA, Chinach czy Korei i wkrótce stanie się głównym nurtem.

Jest wielu gigantów z branży technologicznej: Microsoft, Apple, Meta, Amazon, luksusowej mody: Balmain, Gucci, Burberry, Louis Vuitton, Dolce & Gabbana, Adidas, Nike, marek globalnych i lifestylowych, branża gier, startupy i wiele innych graczy czy inwestorów, wszyscy pracują już za kulisami, aby zapewnić najlepszy następny krok w metawersie.

Czy nam się to podoba czy nie wkroczyliśmy już w nową erę i jesteśmy na etapie tworzenia nowej rzeczywistości, Reality+ dla nas i przyszłych pokoleń. Dobrze jest więc zacząć śnić tą nową rzeczywistość.

O autorze:

Agnieszka Jaworska, kreatywny lider, innowator, strateg, filozof / działa niezależnie i w Brave Unicorns.

Blog: https://braveunicorns.com/blog.html

IG: https://www.instagram.com/metaverse4digisapiens/

TT: https://twitter.com/MDigisapiens

Sprawdź również

Top